Grande Roses - Built on Schemes

Grande Roses – Built on Schemes

Grande Roses - Built on Schemes
Země: Švédsko
Žánr: dark rock
Datum vydání: 2.2.2015
Label: Gaphals

Tracklist:
01. The Knife Digs Deeper
02. Build on Schemes
03. Ambulance
04. For a Greater Cause
05. Seconds for Hours
06. No Future
07. Mountains
08. Liars Nest
09. Spread the Ashes (and Love)

Odkazy:
web / facebook / twitter

K recenzi poskytl:
Gaphals

Víte, je vždycky příjemné, když v té záplavě promáčů, které k nám do redakce chodí, člověk narazí na příjemnou rockovou nahrávku, jež vybočuje z řad zástupů průměrných thrashů, deathů a jiných metalových odnoží. A správně hádáte, že bych takhle nezačínal, kdyby Grande Roses nebyli jedním z těch příkladů, kdy se pod nenápadným názvem skrývá skvělá nahrávka, která je svá, kterou si člověk může okamžitě zařadit do sfér takových, s nimiž se nesetkává zrovna na denní bázi a které dokážou udržet hladinu pozornosti na hodně vysoké úrovni.

Ale nejdříve pár faktů k samotné kapele, protože nevěřím, že bych byl jediný omezenec mezi spoustou znalých čtenářů, jenž o Grande Roses nikdy neslyšel. Tahle čtveřice vznikla v roce 2003 ve švédském Duvenu a její druhé album „Built on Schemes“ navazuje na předloňský debut „Disease“, před nímž kapela vydala ještě dvě EP. Ono najít ke skupině nějakou biografii není zrovna jednoduché, protože na svých oficiální stránkách si z případných zájemců dělají legraci a tvrdí, že v roce 2016 přijde biografie sepsaná Stephenem Kingem a audiokniha namluvená Stephenem Hawkingem, takže si musíme vystačit s výčtem alb a nechtějte po mně jména členů nebo přesné složení, protože oficiální podklady jsem k dispozici neměl.

Grande Roses sami sebe charakterizují jako kapelu, která hraje dark rock, což je po hlubokém náslechu jejich novinky celkem přesné. Album je sice protkané příjemnými melodiemi, ovšem vyloženě pozitivní nálada absentuje. Celková atmosféra je postavena na jednoduchém písničkářství, protože jednotlivé kompozice jsou v podstatě syrové, jednoduché a nebýt nějakých těch aranžérských dodělávek, kterých si kolikrát na první dobrou ani nevšimnete, protože začnou vyplouvat na povrch až po několikátém poslechu, tak bych řekl, že album vzniklo v trojčlenném nástrojovém obsazení.

Při poslechu „Built on Schemes“ se nelze ubránit nostalgickému pocitu, který z alba dýchá, ale vyložené retro to taky není. Osobně mě napadla vzdálená asociace s Joy Division, ale díky lehkému stoner rockovému nádechu, jenž obstarává zejména syrový vokál, jsou pro mě Grande Roses kapelou, která si vytvořila v rámci možností svůj sound a skladby podepřela silnými nosnými momenty, takže slovo kritiky ode mě k této placce nečekejte. Ta hudba je tak nakažlivá, až mám pocit, že čím víc album poslouchám, tím víc si mě k sobě poutá.

Už v první minutě úvodní „The Knife Digs Deeper“, kdy se skladba energicky rozjíždí, je cítit, že Grande Roses nehrají klasické rádiové odrhovačky a do svého písničkářství zahrnují jak prvky starých punkových („No Future“) a mladších indie rockových kapel („Mountains“), díky čemuž je „Built on Schemes“ deskou barvitou, avšak kompaktně znějící. Skladby by se sice daly alespoň zdánlivě rozdělit na dvě základní skupiny, které odlišují tempo, v jakém jsou poháněny, ale o to tady nejde. Hlavní je, že jak rychlejší „Seconds for Hours“ nebo „Ambulance“ s decentními klávesami v pozadí, tak křehká „Liars Nest“ můžou fungovat spolu stejně dobře jako každá zvlášť. Ačkoli se mi líbily spíš ty svižnější písně, tak ani „Build on Schemes“ není špatná a zaujme jak skvělým vokálem, tak kytarovou linkou v pozadí.

Opravdu mě nenapadá nic, co bych „Built of Schemes“ mohl nějak úspěšně vytknout, protože vše, co tam má být, tam je. Skvělé písně? Jo. Atmosféra, jež vás nenechá chladným a v posluchači vzbudí emoce? Jasně, taky ano. Zpěvák, který umí energicky zapět silné refrény vypalovaček typu „The Knife Digs Deeper“ a „Ambulance“, stejně jako v poklidnější „Liars Nest“ zaútočit procítěností na váš vnitřní klid? Taky. Nebudu to protahovat, protože je jasné, že Grande Roses si mě získali na svou stranu tak, jako se to už dlouho nějaké neznámé partě nepovedlo, takže se nedivte, že nešetřím slovy chvály. „Built of Schemes“ je neotřelá, vyrovnaná, chytrá a hlavně příjemná deska, která baví.


Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.