Země: Venezuela / Chile Tracklist: Hrací doba: 41:35 Odkazy: K recenzi poskytl:
|
Venezuelským (nyní v Chile přebývajícím) Selbst jsem věnoval pozornost až s příchodem „Relatos de angustia“ kvůli slibným ukázkám. Zpětně jsem si poslechl i debutovou eponymní nahrávku, ta ale nabídla black metal převážně po vzoru francouzské ortodoxní větve s post-metalovými tendencemi bez výraznějšího autorského vkladu a poměrně sterilním zvukem. Vlastně nic, co by jeden nemohl slyšet z každé druhé novější desky.
Z „Relatos de angustia“ jde vyčíst návaznost na předchůdce. Produkce se výrazně neodlišuje a materiál stále obklopuje smrad Deathspell Omega nebo Aosoth. Selbst si zde ale půjčují i odjinud, převážně z Islandu. Psaní i vokál připomene songwriting Svartidauði, Misþyrming nebo Sinmara. Deska navíc koketuje s feelingem depresivního black metalu. Nejde ale tolik o ubrečenou křeč à la Lifelover nebo Shining. Selbst jdou i v této sféře po stopách ostrovního státu, a proto vibe „Relatos de angustia“ zavání spíše Núll nebo mladšími Mannviera.
„Relatos de angustia“ má tedy širší inspirativní rámec, poslech však láká i vyzrálejším songwritingem a rozpoznatelnějším autorstvím. Disonantní riffy tady už nejsou jen proto, aby evokovaly chaotičnost, skladby lépe gradují, pasáže smysluplněji navazují a pokleslá aura působí poněkud romanticky, což jde dobře ruku v ruce s existenciální lyrikou. Práci s gradací a ponurým feelingem nabízí hned druhá „Deafening Wailing of the Desperate Ones“, oba elementy jsou však silnější až v „The Depths of Selfishness“ s katarzním překlenutím v polovině a následným „islandským“ build-upem.
Po obdobné trajektorii album dojíždí až do úplného konce. Rovnici sem tam naruší strohé vybubnování nebo delší zklidnění. V závěru ale výrazných kliček není tolik, aby člověk nabyl dojmu, že poslouchá předtím neslyšené. Předem vypuštěné tracky byly v tomto ohledu zajímavé i zrádné zároveň – navnadily, ale slib něčeho zásadnějšího nenaplnily. Vyšší skladatelská integrita na „Relatos de angustia“ opravdu je, Selbst se ale ve změti islandsko-francouzského zvuku se svébytností nehlásí zase tak často. Vytříbeně dále působí například bridge s čistým doprovodným vokálem v „The Weight of Breathing“ nebo syntezátorový doprovod a finální chorální linka v poslední „Let the Pain Run Through“. Chtělo by to ale více.
Poslední track je zároveň nejsilnějším a nejzapamatovatelnějším z desky. Selbst si zde totiž dávají na čas a díky trpělivosti lépe vyvažují míru vlivů a vlastního rukopisu. „Relatos de angustia“ by každopádně potřebovala kapelní ksicht ukázat bez vypíchnutých závojů. Takto zatím jde o dobře odehraný moderní black metal vykazující potenciál, k jehož naplnění se bude N. muset ještě více vypsat.
Pro mě je tahle deska v tomto roce zatím jedna z nejlepších. A popravdě tam, kde jsou islandské kapely zaměnitelné a jako přes kopírák, tak Selbst má přece jen dostatek vlastního rukopisu a nálada není tak islandsky chaoticky mlhavě zapařená, ale spíše tragicky melancholická.
Starší nahrávky mi přišly docela o ničem, takže jsem původně neměl motivaci tohle poslouchat. Nakonec jsem ale zkusil a zní to o dost sympatičtěji…
Mě teda eponymní debut bavil o něco víc, ale ještě tohle párkrát sjedu a třeba se to ještě “vybarví”…