Black Water (2007)

Black Water (2007)

Black Water (2007)

Země: Austrálie
Rok vydání: 2007
Žánr: survival / natural horror / ozploitation

Originální název: Black Water
Český název: Krvavá laguna

Režie: David Nerlich, Andrew Traucki
Hrají: Diana Glenn, Maeve Dermody, Andy Rodoreda

Hrací doba: 90 min

(Budou velké spoilery.)

Hororové filmy nás pravidelně přesvědčují o tom, že by člověk neměl jezdit někam do divoké přírody, obzvlášť když o tom ani nikomu neřekne. Možností, jak se tu dá bídně zdechnout, se nabízí celá řada. Třeba zde můžete potkat bandu zmutovaných buranů, kteří zrovna dostali chuť na guláš z lidského masa, a vaše kýta se jim jeví jako adekvátní ingredience. Lidožrout představuje nebezpečí i v „Black Water“, tentokrát se ovšem jedná o trochu jinačího nezbedníka.

Australský kousek „Black Water“ se totiž nerozhodl jít cestou krvavého hororového masakru, v němž sviští sekery vzduchem a končetiny odlétávají do všech světových stran. „Black Water“ dává přednost spíš realističnosti a uvěřitelnosti. Jedná se o survival horor, jehož stěžejní část se odehrává na malém prostoru. Oč skromnější je však místo, o to hutnější a hustější atmosféra se tu dá vytvořit.

Ústřední trojici „Black Water“ tvoří manželé Adam a Grace a s nimi ještě Lee, sestra druhé jmenované. Tihle tři se společně vydají na dvoutýdenní prázdniny, během nichž každý den dělají něco jiného. První den se vydají na krokodýlí farmu – záhy se ukáže, že šlo o docela stylovou volbu.

Druhý den se totiž naše trio rozhodně vyjet s průvodcem si zarybařit na řeku. Jak ale jistě správně tušíte, výlet se krutě posere. Jakmile výletníci zastaví, aby nahodili udice, loďku jim převrátí krokodýl a pro jistotu rovnou zabije i průvodce. Ostatní horko těžko zvládnou vylézt na strom a… a dál jsou pěkně v hajzlu…

Situace je následující: tři zoufalci dřepí na stromě a pod nimi ve vodě krouží krokodýl, který sice zabil průvodce, ale zjevně by si ještě něco respektive někoho k snědku dal. Loď se nachází jen o pár metrů daleko, ale převrácená a do vody se navíc člověku moc nechce, když tam plave přerostlá ještěrka s velkými zuby. Mobil se samozřejmě rozbil a nikdo neví, kam naše trojice odjela, tudíž je nikdo nemůže jít hledat, natožpak najít. Všude okolo je australská divočina. Jedna věc se nicméně musí nechat – chtěli dobrodružství, dostali dobrodružství.

V tomhle ohledu se jedná typický survival horor a „Black Water“ také trpí na obligátní nedostatky daného subžánru. Hrdina nebo hrdinové se někde zaseknou a na tom jednom místě bojují s nepřízní přírody a snaží se přežít. Nic víc se tam neděje. Premisa, která na celovečerní film vydá horko těžko, a aby fungovala, musí snímek vědět, jak z minima vytřískat maximum napětí. Jinak se z toho stane plytká nuda.

„Black Water“ v tomto ohledu funguje relativně uspokojivě a daří se mu výrazněji nenudit. Byť si samozřejmě musí vypomáhat klasickou berličkou survival hororů, a sice že se totálně dojebe všechno, co se jen trochu může dojebat. Kdyby měli hrdinové jen trochu kliku, tak by film mohl skončit mnohem dřív. A v případě „Black Water“ by se chtělo dodat, že by film pravděpodobně mohl skončit mnohem dřív i v případě, kdyby se naše ústřední trojice chovala jen trochu racionálně a s rozumem. V tomhle snímek přejímá i klišé celého hororového žánru, tedy že se postavy chovají jak kreténi.

Black Water (2007)

S tímhle aspektem musí divák tak trochu počítat, když se kouká na horor, ale občas mě debilní chování postav točí tak moc, až je to přes čáru. „Black Water“ na tuhle čáru bohužel místy naráží. Frajeři sedí na stromě a pár metrů je převrácená loďka. Někde okolo sice plave krokouš, ale víš jak, něco by se vymyslet dalo. Někdo po stromech odleze dál a začne plácat do vody, aby hajzlíka odlákal, a zbylí dva třeba otočí loďku, hupsnou do ní a hurá do civilizace.

Tady ne. Jsou tam dvě ženské a ty se okamžitě začnou chovat jak naprosté krávy. Frajer má nápady a snaží se vymyslet řešení, ale ony se zaseknou a chtějí jen dřepět na větvi, dokud je někdo nenajde. Marně se jim chudák Adam snaží pomocí argumentů vysvětlit, že je nikdo najít nemůže, když nikdo neví, kde jsou. Nic. I s tím krokodýlem by se nejspíš dohodl snáz. Na druhou stranu cením, že herec Andy Rodoreda dokázal tak přesvědčivě kroutit hlavou, obracet oči v sloup a podat výraz „jste pizdy, ale nechci se hádat, protože seš moje stará“.

Black Water (2007)

Jasně, když je člověk rozvalený u televize, tak se to dobře kecá, ale tady mi skutečně přišlo, že velkou část celého dramatu si holky způsobují samy. Obzvlášť to vyniká vedle chudáka chlápka, jenž přemýšlí a chce situaci nějak řešit. No, nakonec to dopadne tak, že když už se blíží noc, tak se o záchranu pokusí sám a zdechne u toho, takže ty dvě pipky nakonec stejně do vody vlezou a začnou tam běhat křížem krážem, i když do ní předtím nechtěly ani za zlaté prase.

Když tohle přežijete, tak je „Black Water“ vlastně docela fajn. Napětí se místy daří vytvořit, nastínit bezvýchodnou situaci taktéž. Zápletka se snaží držet při zemi a sází na realističnost (plus za to, že se točilo s živým krokodýlem a využívaly se primárně praktické efekty), což tak nějak koresponduje s definicí survival subžánru, zároveň je ale nebezpečí dostatečně hororové – na rozdíl od bijáků, kde někomu uvízne noha a on se ji pak devadesát minut snaží vyprostit. Jako jednohubka poslouží.

Black Water (2007)


16 komentářů u „Black Water (2007)“

 1. Být to opačně a sedět tam racionální holka a s ní dva kreténi, tak možná nadáváš, jak ten film dělá z chlapů neschopné blbce, ale takhle je to ok…

   1. Dobře, je fajn, že ti to tak tedy ok nepřipadá. Každopádně, když zápletka dělala paka mužů, tak jsi to okamžitě zmínil, ale u filmů, kde se disproporčně dělají ze ženských hňupky (a že jich tu je) na něco podobného neupozorníš (nebo jsem si toho nevšimla).
    U filmu, kde náctiletá holka nakope zadek zločincům, zas hned zmiňuješ, jak je to strašně nerealistické, jako kdyby třeba Rambo byl realističtější…. a důvod je imho jen ten, že z Ramba bys měl od pohledu respekt a z té holky ne… celkově to tedy působí tak, že ti to připadá normální tak nějak samozřejmě… ale
    není fér mlátit to o hlavu jen tobě, to je prostě debilní nastavení debilní společnosti.

    1. Anebo jsem zrovna včera psal jinej film a zběsile tam nadávám na to, že se hlavní postava – bílej heterosexuální chlap – chová jako naprosto vylízanej kretén. Serou mě primárně špatně napsaný postavy s nelogickým chováním a je jedno, jaký mají pohlaví nebo barvu. Dokud to teda nezavání levnou a prvoplánovou agitkou, to si pak rejpnu rád. A s chutí bych si rejpnul i do šovinistickýho filmu, ale to už je dneska dočista mrtvá disciplína.

     Jinak Rambo jednička je poměrně realistickej a komorní film. Až dvojka a ještě víc trojka jsou přehnaný. Tam už je to samozřejmě stejná pohádka jak ta malá holka. Jaká má bejt ale pointa takovýho náhodnýho rádoby argumentu?

    2. Existuje milion filmových, herních nebo komiskových hrdinek, které nakopávají prdel chlapům. Stačí si vybrat. V tomto filmu jsou asi ty slabší a emocionálně labilnější (odhaduju, neviděl jsem to), což je prostě normální fakt a každý ví, že když zprůměruješ ženské a chlapy, tak to tak bude. Btw hloupá paka z mužů se dělají dnes a denně, v reklamách i ve filmech, NIKDO si na to nestěžuje. Mě už nebaví tyhle debilní mezipohlavní souboje, kdo je jakože lepší a kdo je více zvýhodněn a kdo je kde zobrazován větší debil. Problém bych hledal spíš u toho, kdo tohle řeší.

     1. hjnvrn: Tak samozřejmě, že vy to řešit nemusíte. Kdybych neustále nenarážela na sexismus a podceňování ze všech stran, tak to stejně jako vy řešit nemusím a za problém nepovažuju. To je celkem logický.

      H: Mrtvá disciplína a šovinistický film? Vždyť každej druhej film je šovinistickej, jen to asi nevidíš… to samé jako proč je tolik chlapů v kapelách a tak málo žen… asi to je určitě tím, že jsou míň nadané a hloupější a všechen sexismus jsem si vymyslela, tak promiňte, že vnímám něco, co vůbec neexistuje.:D

      Teď bez ironie: Já si nemyslím, že jsi nějaký sexista, abys to blbě nepochopil. Dá se říct, že tě mám naopak ještě za jednoho z těch osvícenějších …a o to je to horší.:D
      Na Ramba prdím. Zmínila jsem ho náhodně. Rozhodil mě důraz na nerealističnost zrovna u filmu o té holce.

     2. Heh? Ty si myslis, ze nas kluky nikdo nikdy nepodcenoval a nestavel do nejake role? Kde zijes? Kolikrat jsme kazdy slyseli “chovej se jako chlap”, “nebud babovka” nebo milion posmesku ze strany zenskych, ze jsou chlapi jednoduchy tvorove atd. Ted nemluvim o sobe, mluvim celkove. My o tom akorat nemluvime. Rozhodne to neni tak jednostranne jak to vidis ty. Sexismus je vec, ktera je oboustranna a castecne i oduvodnitelna, vzhledem k pohlavim dispozicim, chovani a nastaveni schopnosti muz/zena. Pokud te nekdo podcenuje, protoze jsi holka, tak to je mi lito, ale stejne tak si holky delaji prdel z nas chlapu, jaky jsme jednoduchy kreteni. Takze pokud tohle chces resit, tak ti predem rikam, ze je to zbytecny, protoze se musis naucit naposlouchat co ti kdo rika, ale zamerit se hlavne sama na sebe.

     3. hvnjvrn: To, co popisuješ, je samozřejmě taky sexismus. Nutit někoho, aby tajil, nebo zbytečně krotil emoce atd. může být velmi kruté a někdy vede k sebevraždě, nebo těžkým duševním problémům.
      S tím zaměřováním se sama na sebe běž ale fakt do prdele. Zaměřování se hlavně na sebe, vnímám jako ten největší problém téhle doby.

      Nehodlám tu s tebou probírat všechny záležitosti ohledně pohlaví, sexismu, atd. Ve všech nemám jasný názor a argumentaci, a radši si přečtu odborníky, když už… a ty bys měl taky a to i ty ženské.

     4. První co jsem se naučil, když mě sralo okolí, tak řešit jen to, kdo jsem a co chci já. Samozřejmě s tím můžu jít do prdele, nevadí mi to. Pro mě je zase největší zlo téhle doby to, že všichni řeší, co dělají ostatní a říkají, jak kdo co má dělat a jak se má chovat (ano, do toho patří i sexismus, především ve výchově) a navzájem se poměřují a posuzují (taktéž). Vážně bych chtěl žít ve společnosti, kde by si opravdu každý hleděl svého a nestaral se o okolí. Btw 99% chlapů krotí emoce, protože to tak prostě je, protože kdyby je dávali příliš najevo, ženské by je nechtěly. To je příroda, chápeš? Prostě přírodní výběr. Samozřejmě si můžeš myslet, že je to kruté a ano, proto hlavně chlapi páchají sebevraždy, protože o tom nekecají někde s doktorem a vyřeší si to po svém. Neříkám, že je to dobře. To je asi vše.

     5. Kdybys trochu víc četl a zajímal se nejen o sebe, tak bys věděl, že to, co považuješ za onu přírodu, je příroda ve tvé hlavě. Věci můžou být jinak a mnohokrát už jinak byly.

     6. Jo aha, díky za osvětu. Žiju v tom, jak mě vychovala společnost (což je špatně) a ve skutečnosti to je (nebo může to být) úplně jinak. A je úplně jedno, že díky tomuto pohlavnímu kontrastu naše rozvinutá společnost funguje na vysoké úrovni blahobytu a (bohužel) se i úspěšně rozmnožuje. Protože ve skutečnosti pohlaví neexistují, nemáme žádné přirozené role, neexistují ani pohlavní předpoklady pro určité schopnosti, všichni jsme stejní a máme stejné šanci ve všech oborech (ne, nemáme). To je to moderní destruktivní popírání dnešního stavu, které vyrábí lidé, kteří jsou hlavně neskutečně nespokojeni sami se sebou a se svým sebevědomím.

 2. Ještě mi vadí jedná věc… Nemám ráda filmy o “zlých” zvířatech, protože pak je kdejaký hejhula vybíjí a ještě si myslí, že páchá div ne hrdinský skutek, když o nich lidé podobně přemýšlí.

 3. …: Já to začnu v novém vlákně, abych nerušil vaši přestřelku s hjnvrnem :) Mohla bys mi dát nějaký příklady současnejch šovinistickejch filmů? Aspoň pár, jestli je to v každym druhym. Možná to fakt jen nevidím… Jestli ale řekneš Hereditary, tak tam to fakt nevidím.

 4. Taky s novým vláknem.
  To co píše pár teček je přesně ta ideologická vlna na které jede “jůesej”, něco ve stylu: …Hele zatím o tobě (filmaři) neříkáme že jsi rasista, ale jelikož zrovna točíš film o husitských válkách na území Střední Evropy a chceš ho k nám do kino-distribuce, tak bys jako měl zvážit, jestli tam nebude hrát nějaký ten černoch. To jenom kdyby, víš…. … No když jako říkáš že černochy jste tam neměli a prakticky skoro nemáte dodnes, tak jako … víš… my bysme to asi nekoupili, víš … No my to s tebou myslíme dobře, abys byl jako krytej proti nějakému nařčení, třeba až po premiéře a tak….

  1. V tomhle přístupu není žádná ideologie. Nedávno si akorát filmová studia uvědomila, že potenciální etnický trh ve Státech je obrovský a doposud prakticky netěžený, takže teďka se producenti snaží oslovit afroamerické, asijské a hispánské publikum diverzním obsazováním rolí, což se jim zatím vyplácí. Tvářej se ještě u toho, jak jsou strašně woke, přičemž si ty filmy nechávají schvalovat cenzurní komisí Číny. Tam neni žádná idea, jenom prachy.

   1. No tak možná máš pravdu, ale oficiálně to jako idea vydáváno je (neřeknou, že za tím vidí prachy z etnicky početného publika). Za černochy(rasismus) jsem chtěl, aby si čtenář mého příspěvku dosadil sexismus, gender-vyváženost apod. Ten vzorec je dle mého názoru zcela čitelný a dosaditelný, podle toho, co se zrovna hodí.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.