Siculicidium - Land Beyond the Forest

Siculicidium – Land Beyond the Forest

Siculicidium - Land Beyond the Forest

Země: Rumunsko
Žánr: black metal
Datum vydání: 21.11.2016
Label: Sun & Moon Records

Tracklist:
Side A:
01. No Place, Nowhere
02. Land Beyond the Forest
03. Return to the Solar Temple
04. Asylum Retrograde

Side B
01. Unholy Pagan Fire [Beherit cover]
02. A Touch of Medieval Darkness [Desaster cover]
03. New Mind [Swans cover]

Hrací doba: 29:47

Odkazy:
facebook / bandcamp

K recenzi poskytl:
Sun & Moon Records

Mohlo by se zdát, že lidové pověry, povídačky a mýty by měly být výbornými tématy pro metalové texty. Jejich povaha k tomu přímo vybízí. Nejsou to žádné pohádky, naopak se mnohdy jedná o temné záležitosti opředené mystikou. A přesto se z této oblasti ani zdaleka nečerpá natolik, aby to odpovídalo obrovskému potenciálu různých středověkých či starověkých báchorek a pověr.

Pár takových případů, které se do zmiňovaných vod nebojí ponořit, však naštěstí existuje. Rumunští Siculicidium samozřejmě nejsou první a doufám, že ani poslední, přesto je vhodné zmínit, že právě okolo takových témat se točí jejich nejnovější minialbum „Land Beyond the Forest“. A s vědomím toho, co Siculicidium hudebně předváděli na svých starších počinech, se to rýsuje jako vysoce lákavá kombinace. A čert vem, že přebal „Land Beyond the Forest“, namísto aby dýchal temnou mystikou, vypadá spíš jako velká vagína v lese a že texty jsou tentokrát v angličtině. Minimálně to druhé je ale nakonec vcelku šumák, protože beztak není rozumět jedinému slovu. Nicméně názvy písní v maďarské hatmatilce (hlavně se mě neptejte, proč rumunská kapela mívá texty v maďarštině) byly víc sexy, haha.

No, ale to jsme trochu odbočili, tak zpátky k hudební náplni „Land Beyond the Forest“. Znalce poměrů Siculicidium nové EP asi nijak zvlášť nepřekvapí, potěšit však může bez větších problémů. Rumuni stále naplňují svou pověst zvrhlého transylvánského komanda a z této pozice tedy opět servírují špinavý syrový black metal, který ovšem není přehlídkou ortodoxní zabedněnosti. Najde se tu prostor na zajímavé melodie a přechody a někdy dokonce i experimentování. V tom posledním ohledu sice „Land Beyond the Forest“ zas tak nevyniká, vzpomene-li si člověk na předchozí řadovku „Hosszú út az örökkévalóságba“, ale i tak jsou tu mnohé momenty zajímavé a každá ze tří základních písní – tedy „Land Beyond the Forest“, „Return to the Solar Temple“ a „Asylum Retrograde“ – dokáže přijít s něčím, co je přinejmenším hodně fajn. Ve druhé jmenované to je třeba parádní kytarová melodie v půli skladby, v poslední jmenované zas pasáž s trubkou. A to třeba s pozadím v podobě nadrbaného punkově primitivního blackového riffování. To chceš!

Včetně intra „No Place, Nowhere“ dává stěžejní část „Land Beyond the Forest“ nějakých bezmála 15 minut, což je na vinylu strana A. Ípko však obsahuje i B stranu, na níž už se nenachází vlastní tvorba Siculicidium, nýbrž tři předělávky. Nutno dodat, že s výjimkou jedné si je Rumuni vybírali tak, aby +/- zapadaly do konceptu nahrávky. To se týká „Unholy Pagan Fire“ původně od finského kultu Beherit a „A Touch of Medieval Darkness“ původně od německých veteránů Desaster. Oním tematickým vybočením pak je píseň „New Mind“, již složili legendární Swans.

Siculicidium si se všemi třemi kousky poradili docela se ctí a ostudu si neutrhli. Nejpovedenější mi v jejich podání přijde „A Touch of Medieval Darkness“; u „New Mind“ je samozřejmě zajímavé převedení skladby do blackmetalového soundu, naléhavosti originálu se však nepodařilo dosáhnout. Což mě jen tak mimochodem přivádí k mojí klasické hlášce, kterou pronáším snad vždy, když mám hodnotit nějakou předělávku – originál si pustím vždy radši. A to platí ve všech třech případech.

Přesto mě ten poslech coverů neobtěžuje, jen nemám potřebu to nutně slyšet. To hlavní se přece jenom odehrává na straně A. Na druhou stranu, řekněme si upřímně, že i navzdory kvalitě a zábavnosti, které „Land Beyond the Forest“ nechybí, mají Siculicidium na kontě už i lepší věci. Fandové kapely však stále budou potěšeni a vzhledem ke skutečnosti, že i já mám pro muziku těchto rumunských pořízků slabost, pořád se mi to líbí.


Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.