V žižkovském klubu Punctum budete mít zanedlouho příležitost vidět a slyšet Haco, zpěvačku, skladatelku, multiinstrumentalistku a zvukovou designérku z japonského Kóbe. V Praze zahraje vůbec poprvé, společně s mimozemšťany a neúnavnými propagátory japonské alternativní hudby Gurun Gurun.
Pokud o Haco slyšíte poprvé, je to určitě škoda: zakládající členka kapel After Dinner a Hoahio je ve světě poměrně známá. Od roku 1995 vydává sólová alba a postupně dospěla k unikátnímu zvuku, ve kterém volně improvizuje a kombinuje postupy elektroakustické hudby, post-punku, avantgardy, ambientu, ale i popu. Vydává na respektovaných labelech (Recommended Records, Tzadik, Improvised Music from Japan), spolupracuje s mnoha pozoruhodnými jmény (Fred Frith, Acid Mothers Temple, David Toop, Zeena Parkins, Otomo Yoshihide, Ikue Mori nebo Sachiko M), věnuje se zvukovým instalacím, přednáškám, workshopům – prostě Haco toho stíhá poměrně hodně.
Do Prahy přiveze své aktuální album Secret Garden, které vyšlo na japonském labelu Nuovo Immigranto. Najdete na něm osobité, vyzrálé, především ale velmi příjemné a zábavné písně. Haco by si totiž rozhodně neměli nechat ujít příznivci Laurie Anderson, Davida Sylviana, Björk nebo třeba Kate Bush. Kromě Prahy navštíví Haco v našem okolí ještě Brno, Pardubice a Bratislavu.
A je tu i další důvod k návštěvě: společně s Haco (tedy nejen jako support, ale společný set) zahrají i Gurun Gurun, které doufám už nemusíme představovat: mají za sebou úspěšné a dnes už de facto legendární japonské turné, ještě je stále k dostání vinylová verze jejich alba Kon B, které vyšlo na Silver Rocket, jejich hudba (je tohle to správné slovo?) stále klepe na brány jiného světa.
Dead Letter Circus (AUS) + Disperse (PL) 9. 10. 2016, Futurum Music Bar, Praha Cena: 420 Kč (předprodej), 450 Kč na místě
Do Prahy se po delším čase vracejí Dead Letter Circus. Australská kapela, která už stihla odehrát turné s Muse nebo Linkin Park, zamíří do Futura s novou deskou Aesthesis. Na koncertě je doprovodí polští Disperse.
Pokud máte rádi progresivní rockové kapely, které mají drive i talent na silné melodie, ale přitom se nesnaží zalíbit na první dobrou, pak budou Dead Letter Circus vaši koně. Už 12 let proplouvají napříč žánry – na třech albech najdete prvky, které by se neztratily ani deskách Karnivool, Tool, Radiohead nebo Muse v období desky Absolution. V jejich hudbě se ale odráží i zvuk elektroniky ala Massive Attack nebo UNKLE.
“Chvilku proplouvá neuchopitelnou elektronikou, poté zabrnká na chytlavější notu, transformuje se do progresivních rytmů, pohladí popovou pasáží, vybuchne v nečekanou erupci trylkujících kytar a na závěr přihodí nějakou alternativní parádičku,” napsal web MarastMusic.com o jejich debutu This Is The Warning z roku 2013.
Do Futura Dead Letter Circus přivezou třetí a zatím poslední album Aesthesis, které představuje kapelu v nejlepší formě. Jak prorokoval echoes-zine.cz před třemi lety, Dead Letter Circus jsou “hitmakeři, kteří by měli v rádiích zahájit útok na pozice nejvyšší”. Právě nová deska by je tam mohla dostat.
Vstupenky jsou k dispozici prostřednictvím předprodejních sítí a také na webu pořadatelské agentury www.obscure.cz.
HACO je zpěvačka, skladatelka, multiinstrumentalistka a zvuková designérka z japonského Kobe, proslulá kromě sólové tvorby také jako zakládající členka kapel After Dinner a Hoahio. Právě díky kapele After Dinner a jejímu propojení s Recommended Records, klíčovým labelem hnutí Rock In Opposition, se Haco stala mezinárodně uznávanou. Svoje první sólové album vydala v roce 1995. Haco si postupně vytvořila unikátní zvuk, ve kterém volně kombinuje postupy elektroakustické hudby, post-punku, avantgardy, ambientu, improvisingu, ale i popu. Nahrávky, na kterých se podílela, vychází na zásadních labelech jako jsou Tzadik nebo Improvised Music from Japan. Haco spolupracovala s takovými esy světové scény, jako jsou Fred Frith, Acid Mothers Temple, David Toop, Zeena Parkins, Otomo Yoshihide, Ikue Mori nebo Sachiko M. V roce 2005 byla její deska Stereo Bugscope 00 oceněna na prestižní Prix Ars Electronica. Haco se věnuje také zvukovým instalacím, přednáší a pořádá workshopy.
Aktuální album Haco nazvané Secret Garden, vydané japonským labelem Nuovo Immigrato, je ukázkovým příkladem zralého, osobitého a přitom velmi zábavného a současného avant-popu. Živá vystoupení Haco doprovází videa japonské vizuální umělkyně Mariko Tajiri. Pokud jste příznivci Laurie Anderson, Davida Sylviana, Björk nebo třeba Kate Bush, neměli byste si určitě první návštěvu Haco v ČR nechat ujít.
“Who is Haco? Perhaps she is the joy of running down the passage beyond overtones and returning on the waves.” (YTAMO)”
“References to Kate Bush circa Hounds of Love and The Sensual World, Bittová, and Japanese pop all are in order, yet the album establishes its own identity made of fragile momentsmand powerful, surreal episodes.” (François Couture, AllMusic)
“Haco has a soft, airy voice and her lyrics (sung in both English and Japanese) are inflected with an intelligent sense of whimsy as she sings of the dreamier aspects of modern life.” (Brian Olewnick)
“Listening to After Dinner is like submerging yourself in water and going to sleep while playing Kate Bush on one CD player and traditional Japanese music on another.” (Julian Cope presents Head Heritage)
GURUN GURUN existují od roku 2007 (v současné sestavě od roku 2009) a od počátku je jasné, že poradit si s jejich produkcí a nějak ji reflektovat bude těžký oříšek. Jde vůbec o kapelu? Hrají nějaké skladby, nebo je vše založeno na improvizaci? Na pódiu uvidíte čtyři muže skloněné nad stoly plnými různých zařízení, kabelů, nástrojů, elektroniky i podivných předmětů, jak produkují pomalé repetitivní melodie a vytvářejí hypnotickou minimalistickou náladu, která připomene pád do nějaké podivné červí díry plné zvuků i jemných dívčích vokálů, jež vás ovšem nemilosrdně vtáhne dovnitř, přinutí zhroutit se sami do sebe a vstoupit do jednoho z paralelních vesmírů.
Další důležitá věc je, že pány Knoflíčka, Tarnovského, Ježka a Federsela navíc kromě nepochybné hudební invence charakterizuje intuitivní spřízněnost s japonskou kulturou: je to možná trochu zvláštní pro čtveřici ze středu Evropy, ale svět je dnes prostě takový: vzdálené kouty světa si jsou blíž než kdy jindy a člověk se může cítit doma tam, kde najde spřízněné duše. Gurun Gurun se prostě podle mnohých vyjadřují „japonským” způsobem lépe (nebo minimálně stejně dobře) jako Japonci, ale přesto zároveň i jinak, „evropsky”, každopádně ale zcela překvapivě a osobitě.
Svědčí o tom lavina příznivých recenzí po celém světě, kterých se dočkalo už jejich první album, a přízeň kritiků nijak nepolevila ani na jaře 2015 po vydání druhého alba Kon B. Namátkou: Jejich hudba vytváří rovnováhu mezi zvuky přírody a počítačovou dekonstrukcí (Foxy Digitalis), nebo: Tato deska není pouhé album, je to prostě zážitek (Anthem Review), případně: Na tohle se dá říct jenom: wow! Musíte to prostě slyšet (Cyclic Defrost). Kon B byl také zařazen mezi nejlepší desky roku 2015 podle výběru prestižního serveru Headphones Commute – a to už je docela velká věc.
Kon B vznikalo v různých místech naší planety (od Pardubic přes Ostravu, Berlín, Vídeň až po Tokio) a přináší osm kompozic, na kterých kromě ústředního kvarteta spolupracovalo i několik zajímavých hostů: smyčcových nástrojů se ujali Irena a Vojtěch Havlovi společně s rakouským experimentátorem Alexandrem Vataginem, o bicí nástroje a perkuse se postaral Mikel Etxegarai, zásadní podíl pak mají japonské vokalistky Cokiyu, Miko a Cuushe. Autorkou obalu je americká umělkyně Angela Dean, autorka cyklu Ghost Photographs – a její duchové zcela organicky zapadají do světa Kon B. Gurun Gurun v minulém roce kromě koncertování po Evropě představili Kon B i ve své zemi zaslíbené a na jaře absolvovali úspěšné japonské turné. (Text: Silver Rocket)
Death Night Vol.1
1. 10. 2016
Pivnice U Vodvárků, Veltrubská 330
Kolín
vstup: 150 Kč
Sál se bude otvírat zhruba v 17:45.
Vystoupí kapely v tomto pořadí :
18:30 – Koudelníkův Syn – Thrash/Black Metal
19:10 – Buer – Black Metal
20:10 – Stíny Plamenů – Black Metal
21:10 – Sectesy – Old School Death Metal
22:10 – Brutally Deceased – Death Metal
23:10 – Elysium – Metal
V sobotu 24. září proběhne v Exitu rituál v režii těles Ordo Rosarius Equilibrio, Der Blaue Reiter, The Devil & The Universe a Sophia.
Švéd Tomas Pettersson byl s ambientním zjevením Ordo Equilibrio jedním z nejdůležitějších artefaktů kultovního labelu Cold Meat Industry. Po třech albech bylo jméno projektu upraveno na dnešní Ordo Rosarius Equilibrio a Pettersonův apocalyptic pop, jak autor svoji tvorbu sám označuje, se stal v běhu let o něco „písničkovějším“. Pořád však jeho tvorba přímo mokvá libertinstvím, temnotou a sexuálním obžerstvím. Po šestileté pauze letos vyšlo nové dlouhohrající album „(Vision: Libertine) – The Hangman´s Triad“ a perverzní hvězda Ordo Rosarius Equilibrio zazáří i u nás.
Svoje epické vystoupení si ten samý večer odbude i Sathorys Elenorth, dorazivší z Barcelony v čele neoklasického martial monstra Der Blaue Reiter. Jeho až soundtrackové pojetí oscilující od klavírní křehkosti po kataklysmatické poryvy smyčců a perkusí vykreslí tragické scénáře z desek i našemu publiku. Bude záhodno vzít si na sebe (zcela výjimečně) něco černého, neboť nás čeká drásavý funus čehokoliv hezkého. Stejně jako na poslední desce i v Praze Sathorysovi vypomůžou Bjärgövé z Arcany o což bude jeho vystoupení ještě zajímavější.
Okultní špetku do rituálního kruhu přijedou přihodit i rakouští kozlíci The Devil & The Universe. Ti jsou u nás poměrně častým hostem, ale jejich účast jim nezařídila žádná nekalá woodoo praktika, nýbrž skvělé album „Benedicere“, které českému publiku kapela živě představí poprvé. Jejich klasické tribal výrazivo je nyní okořeněno biblickou mystikou, v jejímž odrazu se mísí andělská poetika s mystickou temnotou.
Kýbl nečistoty vám na hlavy vychrstne s rozvířením prvních tónů setu švédského projektu Sophia. Peter Bjärgö, Cecilia Bjärgö, Stefan Eriksson – oklikou se vracíme ke Cold Meat Industry, jejichž další hvězdou kdysi byla neoklasická Arcana. Sophia je její martial industriální levoboček, v němž se jeho tvůrci zbavují temnějších nápadů, které se do konceptu křehčího hvězdného jména nehodí. Nejde však o žádný odpad – čekejte jen koma plné obrazů malovaných barvami zkázy a destrukce.
24. září 2016 se klub Nová Chmelnice změní v pohřebiště plné mrtvých těl i duší. Buďte při tom a nechte se vnitřně vydrancovat. Bude to stát za to!
ORDO ROSARIUS EQUILIBRIO (S), DER BLAUE REITER (E/S), THE DEVIL & THE UNIVERSE (A) a SOPHIA (S)
24. září 2016 (start 20:00)
Nová Chmelnice, Koněvova 219, Praha 3
Vstupné: předprodej v síti Ticketpro, GoOut.cz – 590 Kč+poplatky/na místě 690 Kč
Více informací na www.sanctuary.cz
FB event koncertu – https://www.facebook.com/events/1798910207006383/
Hned dvě vydařené klubové akce čekají Brno v průběhu letošního podzimu pořádané pod hlavičkou Antitrend parties. Obě se již nebudou konat (jak tomu bylo po X let zvykem) v klubu Brooklyn, ale v novém útulném klubu (s výborným pivem :)) Kavárna Trojka, který leží přímo v historickém centru Brna mezi Zelným trhem a Šilingrovým náměstím.
První podzimní akce se bude konat v pátek 21. 10. a headlinerem nebude nikdo menší než mistři technického brutal death metalu CYTOTOXIN z Německa. Kapela, která začínala coby jedna z tisíců slamoidních kapel, se dostala do širšího povědomí celosvětového undergroundu až svou prozatím poslední deskou s názvem „Radiophobia“, která vyšla v roce 2012. Tento naprostý klenot ukazuje brutální death/grind v jeho nejtechničtější, ale zároveň i nejbrutálnější podobě a bezpochyby se pasuje mezi nejlepší desky, které za poslední dobu v tomto stylu vyšly. Fakt, že „Radiophobia“ vyšla pod značkou Unique Leader Records, je už samotná záruka té nejvyšší kvality. Můžeme se tedy naživo těšit na kulometné bicí, megatechnické kytarové sjezdy, brutální vokál a pár slamových pasáží zabalených v záživném pojetí. Kdo již viděl tyto blázny naživo (za posledních pár let hráli např. na Flesh párty, Antitrend festivalu či Nice to Eat Your festu) musí potvrdit, že jen málo jiných kapel dokáže energii z obou vydaných desek přenést i na pódium. Kavárna Trojka se pravděpodobně bude otřásat v základech…
Druhá vypečená akce se bude konat o dva a půl týdne později, a sice v úterý 8. 11. I zde se představí 4 kapely a všechny tentokrát ze zahraniční. Hlavním headlinerem budou bezesporu američtí zabijáci CONDEMNED, kteří se v Brně na AT parties představí již potřetí. Kapela, která snad nezná co je to melodie, vydá pár týdnů před brněnskou akcí dlouho očekávanou 3. dlouhohrající desku pojmenovanou „His Divine Shadow”. Po vzoru dvou předchozích CDs ani na novince nelze očekávat ústupek ze stylu zvaného ultra brutal death metal – velmi podobného např. “bohům” tohoto stylu Devourment. Kanální vokál, podlazené drhnoucí kytary, nekompromisní bicí – borci se s tím ani na desce a ani naživo prostě nemažou. Ministerstvo zdravotnictví varuje – muzika jen pro opravdu otrlé jedince!
Společně s Condemned jedou turné po Evropě hned dvě australské sebranky – WHORETOPSY a ETERNAL REST. První jmenovaná kapela si vydobyla renomé svou poslední deskou „Never Tear Us Apart” z loňského roku – Brutal Death Metal/Deathcore jako řemeno. Druhá jmenovaná sebranka není tak brutální jak jejich kolegové, o tom víc atmosférických a melodických pasáží můžeme v jejich muzice očekávat. Jejich zatím poslední deska s názvem „Prophetic“ může leckomu vzdáleně připomenout např. mistry stylu Nile a jim podobné.
Poslední kapelou do velmi silného kvarteta jsou francouzští ERADIKAL INSANE, kteří pojali svou muziku malinko moderněji – jejich styl sem tam zabrousí do brutal deathu, sem tam do death coru – celkově se ovšem jedná o velice kvalitní band (jejich debut „Mithra“ z loňského roku snese ty nejpřísnější měřítka po všech stránkách), který prý především naživo dokáže řádně uzemnit. Brno se má tedy i v listopadu opravdu na co těšit…
Theocracy stvořil Matt Smith jako one-man project v roce 2003, zcela sám take nahrál a nazpíval stejnojmenné první album vydané téhož roku u společnosti Metal Ages Records, album získalo skvělé recenze a celosvětové uznání v rámci metalového žánru. Hudba? Epický a melodický power metal s progresivními prvky, v jejich tvorbě nalezneme dlouhé skladby, krátké písně, rychlé skladby, balady … epické sbory, gradující zpěv, úderné bicí, ostré kytary, ale co je nejdůležitější součástí jejich tvorby, tak to jsou silné melodie, které vám uvíznou v hlavě na dlouhou dobu. Druhé album “Mirror of Souls” bylo natočeno již s bubeníkem Shawnem Bensonem a kytaristou Jonem Hindsem, bylo postaveno na silných stránkách prvního alba a s vylepšenou produkcí a perfektními výkony jednotlivých muzikantů přineslo materiál kvalitativně ještě o úroveň výše než tomu bylo na prvním albu, což vše shrnovala i titulní 23 minutová skladba. Album opět získalo po celém světě mnoho pochvalných recenzí a vedlo i k postupnému doplnění kompletní sestavy, přišel totiž basista Jared Oldham a druhý kytarista Val Allen Wood, první evropské turné již bylo na obzoru…V další kapitole přichází Theocracy s albem “As the World Bleeds”, účinek plnohodnotné sestavy je na nové nahrávce naprosto zřejmý, jede na plné obrátky ve všech 10 skladbách tohoto alba. 28.října tohoto roku se chystají vydat zbrusu nové album “Ghost Ship”, fanoušci na pražském koncertě budou mít tedy šanci si poslechnout i nové skladby.
Within Silence je mladá nadějná slovenská melodic metal kapela snažící se prorazit na metalové scéně svým prvním albem “Gallery of Life”. Vynikající muzikantské dovednosti jednotlivých členů a schopnost napsat zajímavé skladby s nezapomenutelnými melodiemi předurčuje Within Silence jako kapelu, s kterou se musí počítat v nadcházejících letech. “Gallery of Life” je album určené pro fanoušky kapel Sonata Arctica, Stratovarius, Theocracy a samozřejmě i pro fanoušky melodického metalu obecně.
Wrench line-up : John Musto (Tainted Evil) Wynn Cicalo (The Krays) Mike Palmeri (Life of Agony, Merauder) Bob Deacy (Toximia).
Vznik kapely sahá až do počátku 90.let , kdy původní členové John Musto ( kytara ) a Case ( basa ) hledali novou stylovou odnož v tvrdé hudbě, pokoušeli se vytvořit ten nejtvrdší a nejtěžší sound na scéně, což se jim také v té době podařilo, protože nakonec sestavili kapelu ( trio ), která měla hned dvě basy ( John odložil kytaru a vrhl se na druhou basu..), sestavu doplnil bubeník Mike Palmeri, který akorát opouštěl dobře známé Life of Agony ! Trio vyzkoušelo několik zpěváků až se nakonec na počátku roku 1995 rozpadli, stihli však odehrát desítky nadupaných koncertů, předskakovali velice známým jménům jako např. Type o Negative, Gwar, Overkill, Biohazard, Vison of Disorder, atd..a zanechali za sebou výraznou stopu.
V jejich životopise přeskočíme až do roku 2008, kdy se kapela dává znovu dohromady, přičemž se pár věcí oproti původní sestavě změnilo, John se vrátil zpátky ke kytaře, opustili tedy dvoubasový sound, navíc se John ujal i sólového zpěvu, za bicí soupravou však zůstává Mike Pilmeri. Natočili také po 15 letech comebackový demosnímek u dobře známého Joey Z. v jeho Brooklynském studiu, po nějaké době se jim též podařilo doplnit kompletní sestavu, kdy ke druhé kytaře přichází Ernesto Colon a basu obsadil Wynn Cicalo. Ustálením této nové sestavy nastává ten správný čas pro restart kapely Wrench.
V roce 2010 dochází ke změně na postu kytaristy, kdy Ernesto Colon přechází do kapely Merauder, volné místo doplnil Bob Decay, který je na scéně pravým veteránem, v roce 2014 musel však na nějaký čas kapelu opustit kvůli zdravotním potížím, na jeho postu zaskočil Paul Bento z Carnivore. V letech 2014 a 2015 se kapela vydává poprvé za hranice USA, odehraje šňůru v Kanadě a vydávají se též do Evropy. V roce 2016 se vrací do kapely Bob Decay a na podzim téhož roku vyráží kapela na své druhé evropské turné.
4.10.2016, 20:00
Hudební klub Exit-us, Sokolovská 195, Praha 9
ANIMA TEMPO – (experimental progressive death metal – MEX) – Caged In Europe Tour 2016 + support: LIQUID SPACE 9 (progressive-metal / Praha) Vstupné 150,- na místě
V roce 2005 a i v následujících letech získala trojice hráčů – Dante Granados (kytary / Synths), Gian Granados (zpěv / kytara) a Pedro Vera (Bass) řadu pozitivních reakcí po koncertech s cover kapelou “Caustica X” v Mexico City a přilehlém okolí, rozhodli se tedy v roce 2009 založit svůj vlastní projekt, ve kterém zkombinovali prvky progresivního metalu a melodického death metalu s orchestrálními party inspirovanými Hansem Zimmerem a melodickým čistým zpěvem nebo death metalovými growly. Na počátku roku 2016 vydávají po dvou demosnímcích své první regulérní album “Caged in Memories” a v nadcházejícím roce 2017 chystají natočit své druhé album.